Zdjęcia packshot - jak wykonać profesjonalnie
fotografia produktowa
zdjęcia produktowe
packshot
zdjęcia do internetu
e-commerce
obróbka zdjęć peoduktowych
postprodukcja

Jak robić packshoty, to pytanie zadają sobie wszyscy ludzie zajmują się produkcją, promocją i sprzedażą produktów i usług. Niezależnie czy potrzebujesz zdjęć na aukcję internetową, do sklepu internetowego, ulotki reklamowej, chcesz mieć fotografie wyróżniające się jakością. Ponieważ to właśnie zdjęcia, zwłaszcza w dobie internetu, sprzedają Twój produkt. Najpopularniejszą formą przedstawiania produktów jest tworzenie tzw. Packshotów. Packshoty to nic innego jak prawidłowo oświetlony produkt na białym tle.

Najważniejsze cechy zdjęć packshot:

Równomierne oświetlenie produktu

Równomierne oświetlenie produktu uzyskuję się przez stosowanie różnych modyfikatorów oświetlenia. Najczęściej stosuję się do tego źródła światła ciągłego lub błyskowego wyposażone w modyfikatory typu softbox o różnych kształtach. Bardzo pomocne są duże softboxy powodujące bardzo miękkie i szerokie światło. Podłużne softboxy typu strip, świetnie nadające się do podkreślania kształtów przedmiotów podłużnych, zwłaszcza jeżeli te, wykonane są z materiałów błyszczących takich jak metal lub szkło.

Ostrość w każdym miejscu produktu

Fotografia produktu wymaga zazwyczaj dużych wartości przysłony. Sprawia to, że głębia ostrości jest duża i wszystkie fragmenty produktu zarysowane są w sposób ostry. Sfotografowanie produktu przy wysokiej wartości przysłony, przy jednoczesnym niskim ISO, wymaga jednak zastosowania dużej mocy lamp.

Chyba każdy fotograf produktowy przyzna, że najlepiej sprawdzają się studyjne lampy błyskowe dysponujące bardzo dużą mocą światła. Pozwala to zamknąć przysłonę do wartości f/16, a nawet dużo większej, przy jednoczesnym zamrożeniu wszelkiego ruchu co sprawia, że tak wykonane zdjęcia reklamowe nigdy nie są poruszone.

Stosowanie światła błyskowego w przypadku fotografii reklamowej to możliwość całkowitego odcięcia się od światła zastanego. W praktyce oznacza to, że światło z oświetlenia sufitowego, przenikające przez okno, światło z monitorów komputerów itp. nie będzie miało wpływu na fotografowaną scenę. Jest to trudno wykonalne lub nawet nie jest możliwie w przypadku stosowania światła ciągłego.

Prawidłowe odzwierciedlenie barw produktu w fotografii produktowej

Trudno sobie wyobrazić, aby klient otrzymał produkt niezgodny z jego zdjęciem reklamowym. W celu prawidłowego odzwierciedlenia barw dobrze jest stosować profesjonalne źródła światła. Warto jest zatem trzymać się z daleka, od oferowanych na wielu aukcjach, tanich świetlówek kompaktowych teoretycznie przeznaczonych do fotografii. Niestety takie oświetlenie bardzo często nadaje zdjęciom nienaturalny kolor, ich moc jest natomiast niewystarczająca do tego, aby wykonać profesjonalnie wyglądające zdjęcie. Warto też przyswoić sobie kilka zasad ustawiania aparatu fotograficznego oraz edycji zdjęć w programach graficznych, aby Wasze zdjęcie nigdy nie były gorsze od zdjęć konkurencji, bo przecież chodzi o to, aby wyróżnić się na plus.

Produkt na białym tle

Po pierwsze, zapewniają czysty i nowoczesny wygląd, który sprawia, że klienci mają wrażenie, że mają do czynienia z profesjonalną i renomowaną firmą. Po drugie, białe tła ułatwiają klientom zapoznanie się z oferowanymi produktami, ponieważ nie rozpraszają ich inne kolory czy wzory. Wreszcie, białe tło może sprawić, że witryna będzie wyglądać na większą i bardziej przestronną, co często jest postrzegane jako bardziej przyjazne dla użytkownika. Często występujące problemy z wycinaniem przedmiotu i wklejaniem go na jednolite tło, wynikają najczęściej z nieprawidłowego oświetlenia, najczęściej niedostosowanego do danego rodzaju produktu.

Niezależnie od przeznaczenia i sposobu usunięcia tła, jest to czynność czasochłonna i wymagająca odpowiedniego doświadczenia. Istnieje wiele metod na pozbycie się tła zdjęcia, oraz kilka opcji utrwalenia tego podziału. Fotografowie najczęściej decydują się na oddzielanie tła metodami nieingerującymi w oryginalny obraz tj; ścieżka wektorowa lub maska. Dzięki tym metodom, jesteśmy w stanie oddzielić obraz od tła w programie graficznym za pomocą jednego kliknięcia myszy, zachowując oryginalny obraz bez zmian.